FABRYKA ZDJĘĆ w KRAKOWIE


Idź do treści

zdjęcia na porcelanie - WARTO WIEDZIEĆ

LABORATORIUM CYFROWE


WARTO
WIEDZIEĆ

WARTO WIEDZIEĆ O FOTOCERAMICE

Fotoceramika , a prawidłowo Fotoporcelana, potocznie nazwana fotografią nagrobkową znana jest od końca XIX w.

Przed umieszczaniem płytek nagrobnych z podobizną zmarłej osoby na nagrobkach, stosowano tę metodę do uwiecznienia znanych postaci na innych przedmiotach. Można spotkać przedmioty z porcelany (talerze, wazy, filiżanki, kufle, fajki) z uwidocznionymi postaciami metodą fotoporcelany.
Umieszczano również podobizny na zegarkach (szczególnie kieszonkowych) z fotografią na porcelanowej, czy emaliowanej tarczy. Znane są zegarki z postaciami Matejki, Kościuszki, carów rosyjskich z rodzinami, cesarzy autriackich itp.

Fotografia na porcelanie u swych narodzin wykorzystywała powłokę kolodionową. Najpierw oddzielano cieniutką błonkę wraz ze zdjęciem, następnie nakładano ją na nośnik (w tym przypadku porcelanę lub emalię), a następnie wypalano w piecu przy zachowaniu odpowiedniej temperatury. Obecnie stara metoda kolodionowa odeszła całkowicie do lamusa. Po opracowaniu przez firmy włoskie i niemieckie nowej technologii i nowoczesnych tonerów ceramicznych uzyskujemy doskonałe efekty z wykorzystaniem obróbki komputerowej i wydruków na specjalistycznych drukarkach laserowych o bardzo wysokiej rozdzielczości. Obraz jak dawniej jest po naniesieniu na porcelanową płytkę wypalany w temperaturze powyżej 800 st. Celsjusza. Wtopiony w szkliwo jest całkowicie odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne zachowując kolor i połysk przez długie lata. Czołowe firmy oferujące wiecznotrwałe fotografie na porcelanie to włoska Marchiani, niemiecka MToner i polski Opal z Lublina z którym mamy przyjemność współpracować

żródło - Wikipedia


STRONA GŁÓWNA | LABORATORIUM ANALOGOWE | LABORATORIUM CYFROWE | USŁUGI BIUROWE | KONTAKT | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego