LABORATORIUM CYFROWE
WARTO
WIEDZIEĆ
CO WARTO WIEDZIEĆ O ZDJĘCIACH DO DOKUMENTÓW
DOWÓD OSOBISTY I PRAWO JAZDY
warunki jakie powinna spełniać fotografia do dowodu osobistego
- fotografia ma być aktualna
- tło na fotografii ma być jednolite, białe lub jasnoszare
- rozmiar fotografii 35 milimetrów szerokości i 45 milimetrów wysokości
- wizerunek osoby ma być wyraźny, nie budzący zastrzeżeń
- osoba ma być bez nakrycia głowy i ciemnych okularów
- brak refleksów w okularach,
- odpowiednie wykadrowanie twarzy,
- dobra jakość zdjęcia,
- brak obramowania zdjęcia.
wyjątki dotyczące odstępstw od wzoru
- osoby z wadami narządu wzroku mogą załączyć fotografię w okularach wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania musi wykonać fotografię której twarz jest w pełni widoczna i do wniosku musi dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty),
- w uzasadnionych wypadkach na wniosek osoby składającej wniosek o wydanie dokumentu, fotografia może zawierać wizerunek osoby z otwartymi ustami lub nie naturalnym wyrazem twarzy. Można to wykorzystać przy wykonywaniu zdjęcia do dowodu osobistego dla niemowlęcia kiedy nie jesteśmy w stanie wykonać ujęcia z zamkniętymi ustami.
ZDJĘCIA DO PASZPORTU I DOKUMENTÓW
Poniżej prezentujemy kilka zasad obowiązujących przy wykonywaniu zdjęć biometrycznych do wiz i paszportów - obowiazują one w większosci krajów , ewentualne róznice polegają jedynie na wymiarach i umiejscowieniu twarzy na zdjęciu
Format zdjęcia : szerokość 35mm, wysokość 45mm. ( podany rozmiar jest najbardziej typowym )
Obraz na zdjęciu musi pokazywać całą głowę i górną część szyi, prawa i lewa strona twarzy musi być dobrze widoczna.
Wysokość twarzy (od linii włosów do czubka brody) musi zajmować 70-80% zdjęcia, tj. 31-36mm. Przy dużej objętościowo ilości włosów należy zwrócić uwagę, aby głowa była w pełni odwzorowana, przy założeniu, że wymiar twarzy nie będzie pomniejszony (część fryzury może znaleźć się poza kadrem).
Wysokość twarzy nie może być mniejsza niż 31mm. Oczy powinny znajdować się na wysokości 20-30mm od dolnej krawędzi zdjęcia (w przypadku dzieci do 11. roku życia dolna granica może zostać przesunięta do 15mm).
Twarz musi znajdować się w osi pionowej zdjęcia.
Zaleca się aby na zdjęciu osoba fotografowana nie posiadała żadnych ozdób.
Pozycja głowy i wygląd twarzy - zdjęcie musi pokazywać front osoby fotografowanej z twarzą skierowaną prosto w obiektyw aparatu. Osoba fotografowana musi mieć naturalny wyraz twarzy z zamkniętymi ustami.
Oczy i kierunek patrzenia - osoba fotografowana musi patrzeć prosto w obiektyw aparatu. Oczy muszą być otwarte, wyraźnie widoczne (nie mogą być zakryte przez włosy lub okulary).
Tło - białe lub jasne jednorodne pozbawione cieni i elementów ozdobnych. Zaleca się kolor biały lub jasnoszary. Zdjęcie musi pokazywać tylko osobę fotografowaną (żadne inne osoby lub przedmioty nie mogą być widoczne).
Ostrość i kontrast - twarz we wszystkich obszarach musi być odwzorowana ostro i odpowiednio kontrastowa.
Oświetlenie - twarz musi być równomiernie oświetlona. Należy unikać refleksów, cieni na twarzy oraz efektu czerwonych oczu.
Osoby w okularach - oczy muszą być dobrze widoczne, kant szkieł i oprawki nie mogą zakrywać oczu. Okulary nie mogą posiadać szkieł barwionych lub przeciwsłonecznych.
Nakrycie głowy - osoba fotografowana nie może być w nakryciu głowy, chyba że nakrycie noszone jest z powodów religijnych, jednak nawet w takich przypadkach cała twarz (od brody do końca czoła) musi być dobrze widoczna.
Jakość zdjęcia - zdjęcie powinno być wykonane - zwłaszcza przy zdjęciach z aparatu cyfrowego - na papierze wysokiej jakości o dużej rozdzielczości, nie może posiadać załamań i zabrudzeń. Zdjęcie musi być neutralne kolorystycznie, a także odwzorowywać naturalny kolor skóry.
Zdjęcia dzieci - przy fotografiach dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby tło zdjęcia było jednorodne i jasne (bez innych osób w kadrze) podczas wykonywania zdjęcia; dziecko musi mieć zamknięte usta, twarz dziecka nie może być zasłonięta; na fotografii dziecko nie może mieć dodatkowych przedmiotów przy twarzy (np. zabawki). W przypadku dzieci do lat 5. dopuszczalne są niewielkie odstępstwa od określonych powyżej zaleceń.